Bu sefer yine araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız. Araç bakımında dikkat etmeniz gerekenleri kısaca listeledik sizler için.

Sürücülerin araçlarından en iyi verimi alması için birtakım noktalara dikkat etmesi gerekir. Araçlarının bakımlarını düzenli olarak yaptıran araç sahipleri, uzun zaman boyunca araçlarında hiçbir soruna maruz kalmazlar. Araç bakımında ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, periyodik bakımların ihmal edilmemesidir. Düzenini olarak yapılan periyodik bakım sayesinde, araçlardan en yüksek verimi almak ve sorunsuz bir şekilde araç kullanmak mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra kesinlikle araç sahiplerinin üreticilerin tavsiyelerini göz önüne alarak önerilen kilometrelerin aşılması sonrasında periyodik bakımları mutlaka yaptırması gerekir. Araçların ömrünün uzamasını sağlayan bazı bakımlar vardır. Bu bakımlar genel olarak daha güvenilir bir sürüşün meydana gelmesini sağlayan bakımlardır. Araçların ömrünü uzatan ve asla ihmal edilmemesi gereken bakımlar arasında motor yağı değişimi, motor yağı kontrolü, şanzıman yağı, fren yağı, soğutma suyu ve cam silecek suyu yer almaktadır. Tüm bunların ihmal edilmeden zamanı geldiğinde değişmesi gerekmektedir. Ayrıca filtre temizlenmesi ile motor, fren, ön takım kontrolü ve far ayarlarının yapılması yine araçların ömrünün uzamasını sağlamaktadır. Motordan daha iyi verim almak, yakıttan tasarruf sağlamak ve aracın performansını artırmak amacıyla tüm bu kontrollerin ihmal edilmeden yapılması tavsiye edilir.

Motor Yağı Değişimi ve Önemi

Araçlarda en önemli bakım konularından bir tanesi olan motor yağı, marka ve model göz önüne alınarak değişiklik gösterir ve genel olarak 5.000 ile 30.000 kilometrede bir değişilmesi gerekir. Belirli bir süre boyunca aracın kullanılması sonucunda motor yağının işlevi kaybolur. Değişimi sağlanan motor yağı, belirli bir süre boyunca motorda meydana gelebilecek aşınma ve aşırı ısınmalara engel olur. Motor yağının değişimi düzenli olarak yapıldığında motorun ömrü uzar ve bu da aracın performansının artmasını, aynı zamanda da yakıt tasarrufunu beraberinde getirir. Bu sebeple de sürücülerin motor yağını düzenli olarak değişmesi büyük önem arz etmektedir. Böylece hem yakıttan tasarruf sağlanır hem de aracın ömrü uzar.

Araç Bakımı Kullanılmasa Dahi Yapılmalıdır

Bazı araç sahipleri, araçlarını kullanmadıkları zamanlarda, araç bakımının yapılmasına gerek olmadığı fikrine kapılmaktadır. Ancak bu düşünce son derece yanlıştır. Bunun sebebi ise uzun zaman boyunca bakımı yapılmayan araçların bir süre sonra yıpranması ve bunun sonucunda da araçtaki parçaların işlevlerini kaybetmesidir. İşlevini kaybeden araç parçalarından istenen verim alınamaz ve böylece daha ciddi maliyetler ortaya çıkabilir. Her ne kadar aracın kullanılması durumunda etkisini yitirmeye başlayan motor yağı, kapalı bir yerde bulunsa da, aracın çalışmaması halinde yine de işlevini yavaş yavaş yitirir. Bilindiği üzere motor yağı, motorda yer alan parçaların birbirine sürtünmesine ve motorun ısınmasına engel olmaktadır. Fakat bir süre sonra etkisini kaybeden motor yağı, istenen performansı veremez ve bunun sonucunda da motorda arızalar meydana gelerek yüksek maliyette kayıplara neden olur.

Araç Sahiplerinin Kendi Yapabilecekleri Araç Bakımları

Araç bakımları her ne kadar uzman kişiler tarafından yapılması gerekse de, bazı araç bakımları basit bir şekilde araç sahipleri tarafından yapılabilir. Ancak öyle her bakım araç sahibi tarafından yapılmamalıdır. Ustalık gerektiren bazı bakımlar olduğundan bu konuda hassas olunması gerekir. Basit bir şekilde yapılabilen araç bakımlarını tüm sürücüler keyif alarak yapılabilir. Araç sahiplerinin kendi başına yapabileceği bakımlar arasında motor yağı kontrolü, araç içerisinin temizliği, silecek ve silecek suyu kontrolü, motor soğutma suyunun değiştirilmesi ve polen filtresi değişimi yer almaktadır. Sonuç olarak araçların bakımlarını düzenli olarak yaptırmak, trafikteki diğer insanların can güvenliğini ve araç sahiplerinin can güvenliğini sağlamak adına son derece önemlidir. Bu sebeple de araç bakımlarının düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Gerek kendinizin gerekse trafikteki diğer araçların ve yayaların güvenliğini tehlikeye atmamak için bu uyarıları dikkate alarak araç bakımlarınızı ihmal etmeyin.

 

Unutmayın araçlarımız hayatımızı kolaylaştıran bir yardımcı gibi görülüp tüm bakımlarına dikkat etmek hem aracınızı hemde sizi güvende tutar. Adana oto kiralama firması olarak sizlere birbirinden faydalı bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.