Gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek bazı durumlarda araç egzoz duman atması ile alakalı yaşanacak olaylar ve sebepleri hakkında bir yazı ile karşınızdayız.

Araçların motorları, kimyasal enerjinin yakılma işlemine tabi tutulması sonucunda mekanik enerjiye dönüşmesi ile çalışmaktadır. Yakıtın yanması sonucunda meydana gelen egzoz dumanı, çeşitli renklerde olur ve bu renkler araçların motorlarının durumuna sair birtakım bilgiler yansıtır.

 

Mavi Duman

Araçların egzozlarından çıkan duman, mavi bir renk ise, söz konusu durumda ciddi bir sorun olabilir. 2.el araba alınırken mutlaka egzozdan çıkan dumana bakmak ve hangi renk olduğunu görmek tavsiye edilir. Egzozundan mavi duman çıkan bir araç, yağ yakmaya işaret eder. Sabah belirli bir sürede mavi duman çıktığı görülürse, bu durum subap lastiklerinin aşındığını gösterir. Akşamdan başlayarak sabaha dek yağ sızdıran lastikler, yanma odasının yağ ile dolmasına neden olmaktadır. Sabah ateşlemenin yapılmasından dolayı yakılarak mavi dumana sebep olur. Fakat bu durum her zaman yaşanıyorsa ve egzozdan mavi duman çıktığı görülüyorsa, aracın yağ segmanlarının aşınmış olduğu sonucuna varılır. Bu durumda motorun tamamıyla sökülerek revizyon edilmesi gerekir. Motorun sökülmesi ile beraber segman ile kurtarılması mümkün ise yalnızca segman atılır. Ama gömleklerde çizik ya da ovalleşme meydana gelmişse motor rektefeciye gönderilmektedir. Böyle bir durumda maliyette yüksek olmaktadır.

Beyaz Duman

Genel olarak soğuk günlerde araçlar, ilk çalıştırıldıkları zamanlarda egzozdan beyaz duman artıkları görülebilir. Bu durum son derece normaldir. Bu duruma sebep olan şey ise egzozun soğuk olması ve bunun sonucunda da egzozun ısınması ile beraber meydana getirdiği su buharıdır. Fakat motorun sıcak olmasına rağmen hala beyaz duman çıkıyorsa, söz konusu durumda bir problemin olduğu anlaşılmalıdır. Beyaz duman çıkışına sebep olan en belirgin şey conta yanmasıdır. Conta yanması meydana geldiği zaman silindir kapağında yer alan su kanalından yanma odasına su karışmaktadır. Yakıt ile birlikte yanan su, beyaz dumanı meydana getirir. Bu durumda da aracın silindir kapağı sökülür ve tamir edilir.

Siyah Duman

Aracın motorunda genel olarak yağ yakamamasından dolayı meydana gelen, siyah duman, görülebilir. Bu tarz zamanlarda Ara arac ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Aracın dizel olması halinde ise enjektör ile turbo kontrol edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra herhangi bir sorun olması halinde arızalar giderilir ve ardından da problem çözümlenmiş olunur. Eski nesil atmosferik özelliklere sahip olan dizel motorlarda durumun meydana gelmesi normal şekilde yorumlanır.

 

Bizlerde çukurova adana oto kiralama firması olarak sizlere her zaman en doğru ve faydalı bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.