Bugün yine sizlere artık hayatımızın bir parçası olan otomobillerin yavaş yavaş elektrikli modellere geçmesi ve bunlar hakkında merak edilenleri paylaşacağız.

Geçmiş dönemlerde benzin, LPG ve dizel yakıtlarla çalışan araçların yerini giderek daha popüler hale gelen elektrik enerjisi ile çalışan araçlar almaya başladı. Hem çevre dostu olması, hem yakıt tasarrufu anlamında tasarruf sağlaması hem de karbon emisyonunu azaltması bedeniyle elektrikli araçların kullanımı giderek artmaya başlamıştır. Elektrik enerjisi ile çalışan araçların en büyük avantajı, sessiz bir şekilde çalışmasıdır. Elektrik sistemiyle çalışan araçlar, içten yanmalı motorlara nazaran, gücünü elektrik motorundan alır ve elektrik enerjisini yakıt olarak kullanır. Her geçen gün elektrikli araçlara olan talepte artış meydana gelmesinden dolayı, elektrikli araç üreticilerinin sayısında da artış yaşanmaktadır. Elektrikli araçların bir de farklı türleri vardır. Bu türler arasında en yüksek ilgili gören araçlar ise Hibrit şeklinde tabir edilen, elektrik ve yakıtın birlikte kullanıldığı araçlardır. Bahsi geçen araçlar, yakıt ile elektriği bir arada bulunduran araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya geneline bakıldığında elektrik enerjisi ile çalışan pek çok markaya ait model bulunuyor. Günümüzde elektrik enerjisi ile çalışan otomobil üreticileri ve markalarına göz attığımızda ise, Audi e-tron, Volvo XC40, Mini E, e-Kia Niro, elektrikli Hyundai Kona, Porsche Taycan, Mercedes EQC Peugeot e208, E, Jaguar XJ Honda Urban EV, Nissan LEAF E-plus, Volkswagen ve Tesla Model karşımıza çıkıyor. Standart hibrit araçlar sadece rejeneratif frenleme ve yolda yer alan ivmelerden şarj olabilmektedir. Diğer taraftan tak - çalıştır hibritlerin şarj edilme işlemi elektrik şebekesinde şarj edilebilir. Hibrit özelliğe sahip olmayan, bununla birlikte elektrik enerjisi ile çalışan araçlarda yalnızca akü yer alır ve yakıta ihtiyaç duyulmaz. Yakıta ihtiyaç duymayan ve yalnızca elektrik enerjisi ile çalışan araçların fiyatları hibrit araçlara nazaran daha fazladır. Bu türdeki araçlar, uzun süre boyunca yakıta ihtiyaç duymamasından dolayı olmaması, büyük bir avantaj sağlayan araçlardır.

Hibrit Araçlar

Hibrit araçların bünyesinde iki tane motor yer almaktadır. Hibrit araçlar güçlerini iki farklı yerden alır ve bundan dolayı da hibrit yani melez şeklinde tabir edilirler. Hibrit araçların bünyesinde içten yanmalı ve elektrikli olacak şekilde iki tür motor bulunur. Bu motorlardan elektrikli olan motor, içten yanmalı motora katkıda bulunması ve yardımcı olması için tasarlanmıştır. Araçta bulunan bu iki motor, aracın durduğu esnada hiçbir şekilde çalışmaz. Aracın ilk hareket ettiği anda elektrik motor çalışmaya başlar. Daha sonraki aşamalarda hız artırımında ve yokuş çıkıldığında iki motorda çalışır. Aracın bünyesinde, elektrikli motorun şarj edilmesini sağlayan herhangi bir mekanizma yoktur. İçten yanmalı motor, elektrikli motorun şarj edilmesini sağlamaktadır. Aracın hızı az olduğunda aracın çekişini elektrikli motor yapar. Ancak aracın hızını artırmasıyla beraber, içten yanmalı motorda devreye girer.

Şarj Edilebilir Hibrit Araçlar

Standart hibrit araçlarda mevcut olan sistemleri kullanan şarj edilebilir hibrit araçlar, dışardan şarj edilebilen ve şarj işlemleri fiş tertibatları sayesinde yapılan araçlardır. Bu tarz araçlarda kullanılan pil boyutları diğer hibrit modellere nazaran daha büyük boyutlara sahiptir. Bu araçların şarj işlemi, şarj soketlerine takılarak yapılır. Elektrikle çalışan araçların en önemli dezavantajlarına baktığımızda, yüksek maliyetlerde olması ve yeteri kadar şarj istasyonunun olmaması göze çarpmaktadır.

Ülkemizde Elektrikli ve Hibrit Araçlar

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de elektrikli araçların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Artan talebin karşılanması amacıyla şarj istasyonlarına olan talep de artıyor. Ülkemizde elektrikli araçların sayısı toplamda 1126 adeti bulurken, bu araçların şarj edilmesini sağlayan şarj soketi sayısı ise 582 adettir. Ülkemizde toplamda 11 şirkete ait olan şarj istasyonu yer alırken, 18 adet şirket ise satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyor. Bunun yanı sıra ülkemizde satışı yapılan elektrikli araçlar arasında Mercedes, Tesla, Toyota, Renault, Kia, Honda, BMV ve Hyundai gibi markalar yer alıyor. Diğer taraftan maliyeti yüksek olan elektrikli araç pillerinin gelecek beş senelik zaman zarfında düşmesi bekleniyor. Açıklanan bir araştırma sonucunda 2015'te elektrikli araçların %57'lik maliyet kısmını oluşturan piller, 2019 yılında %33'ünü oluşturmaya başlamıştır. Yine 2025 yılında ise bu oranın %20'ye kadar düşeceği tahmin ediliyor. İlk başlarda Motorlu Taşıtlar Vergisinden muaf olan elektrikli araç sahiplerinden şu an da Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmaktadır. 2018'de Avrupa kıtasında satışı yapılan elektrikli araç sayısı 195.000 adet olarak açıklanmıştır. Avrupa kıtasında şarj istasyonunun en fazla yer aldığı ülke 80 bin ile Hollanda okurken, Hollanda'yı 37 bin şarj istasyonu ile Almanya izliyor. Üçüncü sırada ise 34 bin şarj istasyonu ile Fransa bulunuyor. Avrupa kıtasının geneli ile ülkemizi karşılaştırdığımız zaman, elektrikli araç sektöründe ülkemizdeki faaliyetler bir miktar düşük kalmaktadır. Ülkemizde sıfır kilometre elektrikli araçların ve ikinci el elektrikli araçların sayısının artması için maliyetlerde azalma, şarj istasyonlarında ise artma yaşanması gerekmektedir.

Artık adana araç kiralama firması çukurova oto kiralama olarak sizlere daha çok faydalı bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.