Bugün ise sizlere araç sahipleri tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olan fren pedalı neden boşalır hakkında bilgi vereceğiz.

Araç sahipleri tarafından en fazla merak edilen sorulardan biri de fren pedalı neden boşalır sorusudur. Bizlerde bu yazımızda sizler için fren pedalı neden boşalır sorusunun cevabını derledik.

Hidrolik Frenlerde Fren Boşalması Neden Olur?

Araçların hızlanma performansına nazaran daha büyük bir öneme sahip olan şey, araçların durma performansı olmaktadır. Bundan dolayı da fren teknolojisinin önemi fazladır. Hidrolik fren sistemleri ise bu noktada varılan son noktadır. Hidrolik fren sisteminde bir sıvı yardımıyla pedala yüklenen kuvvet frenlere erişir. Bu alanda sıvıların sıkıştırılmaması ilkesinden yararlanılan bir sistem üretilmiştir. Fakat bahsi geçen sıvıların da bir kaynama noktası bulunmaktadır. Tam olarak fren pedalı boşalması da bu durumla ilgilidir. Fren pedalı neden boşalır sorusunun sebebini ayrıntılı şekilde tespit etmek amacıyla ilk olarak frenleme nasıl gerçekleşir konusuna değinmek gerekir.

Araçlarda Frenleme Nasıl Olur?

Bilindiği üzere fren pedalına basıldığında araba yavaşlar ve durur. Ama pek çok kişi arka planda frenleme sisteminin nasıl yapıldığı bilinmez. Pedala basıldığında ana silindire yapılan baskı ile hidrolik sıvı, dört tekerde yer alan dört silindire aktarılarak sıkıştırılır ve bir sonuca varılır. Bu noktada fren kaliperi balatayı sıkıştırır. Balata ise diskleri sıkıştırır ve frenlemenin meydana gelmesini sağlar. Frenlemenin sağlıklı olması amacıyla söz konusu parçalar büyük öneme sahiptir. Ancak fren pedalı boşalmasında ön plana çıkan parça, fren hidrolik sıvısıdır. Şimdi de fren hidrolik sıvısı nedir bu soruya değinelim.

Fren Hidrolik Sıvısı Nedir?

Hidrolik fren sistemlerinde frenlemenin gerçekleşmesini sağlayan sıvı, fren hidroliği sıvısı şeklinde tabir edilmektedir. Fren hidrolik sıvısı, az miktarda akışkan ve kaynama noktası yüksek sıvılardandır ve özel bir sıvıdır. Fren hidroliğinde yer alan sıvı, buharlaşmama özelliğine sahiptir ve özel bir yapısı vardır. Bu sebeple de hiçbir sıvı bu maksatla kullanılamaz. Fren hidrolik sıvısı tercih edilirken de kaynama noktasının göz önüne alınması tavsiye edilir. Bunun sebebi ise, kaynama noktasının yüksek olması, fren hidrolik sıvısının o derece iyi olduğu anlamına gelmesidir.

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Araçlarda frenleme olayının nasıl meydana geldiğini ve fren hidroliği ne anlama gelir sorularının cevaplarını öğrendikten sonra, şimdi de asıl konumuz olan fren pedalı neden boşalır sorusunun cevabına gelelim. Frene basıldığı zaman pedal, hidrolik sıvısını değil, içerde yer alan gazı sıkıştırdığında bir boşalma hissi meydana gelir. Bu tarz durumlarda ya fren hidroliği eskimiş ve değişmesi gerekmektedir ya da kullanılan fren hidroliği düşük kalitededir. Fren hidroliği sıcaklığı, genelde yüksek hızla seyir ederken çok ısınmaktadır. Bu ısınma sebebiyle sıvı içerisinde buharlaşmaya sebebiyet verebilir. Buharlaşma sonucunda da gaz parçaları ortaya çıkar. Tam da bu noktada fren pedalına basılırsa, fren hidroliği değil, içerde yer alan gaz sıkışacaktır. Bunun sonucunda da fren pedalına basıldığında arzu edilen fren tepkisi alınamayacaktır. Buna da fren pedalı boşalması ismi verilir. Fren tepkisinin iyi olması açısından fren hidroliği kaliteli ve yeni olmalıdır. Kaliteli bir fren hidroliği sıvısı tercih edilse dahi, bir süre sonra sıvıda meydana gelen kaynama derecesi düşer. Bunun bir sunucu olarak buharlaşma meydana gelir ve gaz oluşumu ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı da belli aralıklarla fren hidroliği sıvısı yenilenmelidir.

Fren Sıvısı Biter mi ya da Fren Hidroliği Biter mi?

Fren hidroliğinde yer alan depo kapağını açarak kontrol ederek, sıvı eksilmesi durumunun olup olmadığına bakılır. Frene basıldığı zaman frenin tutmadığı görülüyorsa, bu durum hidrolik sıvısının azaldığını gösterir. Sıvı azalmasından dolayı oluşan bölgede gaz birikerek fren performansının düşmesine yol açmaktadır.