Bu yazımızda özellikle 5 yaş ve üzeri araçların sıklıkla karşılaştığı motor yenileme işlemi hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Araçlarda yer alan bütün parçaların belirli bir kullanım süresi vardır ve motorda tıpkı bu parçalarda olduğu gibi belirli bir ömre sahiptir. Araç parçaları kullanım şekline, maruz kalınan aşınmaya ve aracın ne sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak belirli bir süre aktif olarak kullanılır. Uzun zaman boyunca kötü yol koşullarında ya da uzun seneler boyunca kullanılan araçların bir süre sonra eski performansını vermediği görülür. Söz konusu araç parçalarının bir süre sonra ömrünü doldurmasıyla beraber yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Aracın en önemli parçalarından biri olan motorda ömrü dolduktan sonra yenilenebilen parçalardandır. Bununla birlikte sık sık karşımıza çıkan motoru yenilemek terimini sizler için derledik. Motorun yenilenmesi işlemi, motorun tamamen değişmesi anlamına gelmez. Yalnızca değişilmesi gereken, zarar görmüş parçaları tespit ederek ve parçaları değiştirerek motor revize edilir. Motordaki yalnızca iç bölümler değil, turbo sistemleri, hava emme sistemleri ve enjektör sistemlerinin de değişmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra motorda yer alan krank mili, motor bloğu, siboplar, silindir kapakları, egzoz ve pistonlar kontrol edilmelidir. Diğer taraftan içten yanmalı motorların tümünün yenilenme özelliği vardır.

Motoru Revize Edilen Araç Alınır mı?

Motoru revize edilecek araçların, yani motoru yenilenecek araçların uzman kişiler tarafından revize edilmesi ya da yenilenmesi gerekmektedir. Motor revize ya da motor yenileme işlemleri sırasında en ufak hataya yer yoktur. Çünkü yapılacak olan en ufak hatanın bedeli ağır olabilmektedir. Motor yenileme veya motor revize işlemleri, milimetrik hesaplamalardan ve parçalardan meydana gelmektedir. İyi bir çalışma yapılmazsa motorun istenilen performansı vermesi mümkün olmayacaktır. İşini iyi bilen ve işinde uzman olan bir ustanın yaptığı motor revize işlemi, aracın ömrünün uzun olmasını ve aracın maksimum seviyede olmasını sağlar. Kilometresi yüksek olan ve motoru revize edilmiş bir araç almayı düşünüyorsanız, bu durum daima büyük risk içermektedir. Kesinlikle almayı düşündüğünüz bu tarz araçların motor parçalarını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir. Böyle bir araç alınmak isteniyorsa, motorun basınç değerini, motorda kaçak mevcut mu ve aracın dyno testleri normal seviye de mi, ayrıca da ekspertiz raporu gibi şeyleri kontrol ettirmek büyük fayda sağlar.

Motor Yenileme İşlemi Aracın Performansını Yükseltir mi?

Motor yenileme işlemi yapmak aslında aracın performansına herhangi bir katkı yapmaz. Zamanla eskimiş olan motorların performansında düşme meydana geldiğinden dolayı, motorun yenilenmesinin ardından aracın motoru ilk günkü performansına döner ve bu durumda da araç sahibi sanki performans yükselmiş gibi hisseder. Normal şartlarda bu durum motorun olması gereken performans düzeyine kavuşması anlamına gelmektedir.

 

Adana Çukurova oto kiralama firması olarak sizlere bu tarz paylaşımları yapmaya devam edeceğiz.