Bu yazımızda araçların ön takımında yer alan ve önemli olan parçalar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Araçların çalışma stilinden kısaca bahsetmek gerekirse, kimyasal enerjinin yanma odasında hareket enerjisine dönüştürülmesi ile çalışmaktadır. Meydana gelen dönme kuvveti ilk önce şanzımana, daha sonra ise tekerleklere ulaştırılır. Tekerlekler üzerinden de yola iletilir ve bu şekilde hareket sağlanmış olunur. Araçların yön alışındaki en büyük göreve sahip olan en önemli tekerlekler ön tekerleklerdir. Araçların dönme eylemini yapabilmesi amacıyla ön takımda yer alan parçaların önemi büyüktür. Söz konusu parçaların düzenli olarak bakımı yaptırılmalıdır. Ortalama olarak 120 km hızla giden bir aracın gerekli olan bakımı yapılmamış ise eskiyen salıncak rotili kopar ve bu da tekerin yerinden çıkmasına sebep olarak aracın takla atmasına sebebiyet verir. Biz de sizler için bu yazımızda ön takımda bulunan hayati parçaları anlatacağız.

Alt Rotil

Ön takımda yer alan parçalardan biri olan alt rotil, tekerleğin stabil bir açıda kalmasını sağlamakla görevlidir. Taşıyıcı ve salıncağın arasında yer alır. Alt rotilin zaman geçtikçe eskimesinden dolayı bir boşluk meydana getirir. Şayet söz konusu boşluk fark edilip değişilmezse, seyahat halinde yerinden çıkabilir. Bu da tekerlerin boşa çıkmasına ve direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine yol açar. Hızlı giden araçlarda bu durum yaşanırsa takla atma ihtimali son derece fazladır. Bundan dolayı da yolculuk yaparken aracın ön takımında boşluk fark edilmesi halinde vakit kaybetmeden servise gitmek tavsiye edilir.

Salıncak

Alt rotil araçların hemen hemen hepsinde salıncakta yer almaktadır. Salıncak, her araçta olmasa da bazı araçlarda 2 tane vardır. Salıncak, aracın tekerleğinin bağlı bulunduğu taşıyıcının traverse bağlantısını sağlamakla görevlidir.

Rot Başı

Rot başı, direksiyon kutusundan iletilen dönme hareketini tekerleğe ulaştırmakla görevli bir parçadır. Rot başı, diğer bütün ön takım parçalarına benzer şekilde arıza verdiğinde boşluk meydana getirir. Yine ön takımda herhangi bir boşluk görürseniz vakit kaybetmeden servise gidilmesi gerekmektedir. Bu durumun ihmal edilmesi halinde kopan rot başı, direksiyon hakimiyetinin yitirilmesine neden olur.

Fren Diski

Fren diski, araçların durmasına yarayan sağlayan parçadır. Disk aynasını sıkıştıran balata, aracın durmasını sağlar. Fren diskinin zaman geçtikçe eskidiği ve çatladığı görülür. Şayet bahsi geçen durumu fark etmezseniz, fren diski kırılacak ve tekerin kilitlenmesine neden olacaktır. Şayet hızlı bir şekilde giden bir araçta bu tarz bir durum yaşanırsa çok büyük felaketlere sebep olabilir.

Fren Balatası

Fren balatası, fren diskini sıkıştırır ve aracının durmasını sağlar. Fren balatalarının bir süre sonra aşınması incelmesine sebep olur. Balatanın bitmesi halinde aracın durması tamamıyla yerine gelmez. Bundan dolayı da fren balatalarının kontrolünün yapılması ve belli aralıklarla değiştirilmesi büyük önem arz etmektedir.