Gündelik hayatta özellikle son model araçlarda oldukça fazla sensör mevcut, peki bu sensörler neden araçlarda bulunuyor hiç merak ettiniz mi?

Araçlarda hayati öneme sahip olan ve sıkıntısız çalışmasını sağlayan sensörler, birtakım anlamalar içerir. Araçlarda yer alan bu sensörler, kimi zaman yaşanan arızalara bağlı olarak araç sahibine arıza olduğuna dair bilgi verir. Kimi zaman ise sensörler yandığında araç kendisini kitler ve araç sahibine arızanın ciddi boyutta olduğunu ifade eder. Sensörlerden en sık karşımıza çıkan arızalar arasında krank sensörü arızası, volant dişlisi ve sensör arızası, park sensörü arızası, gaz kelebeği konum sensörü arızası, harita sensörü arızası, oksijen arızası ve lastik basınç sensörü arızası yer almaktadır. Bu arızalar arasında krank sensörü arızası meydana geldiğinde araç kendisini kilitler ve hiçbir şekilde çalışmaz.

Sensörlerin arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda bulunan sensörler, ECU, yani araç beynine belirli miktarda voltaj aktarır. Söz konusu voltajlar belli değerlerdedir. Herhangi bir arızanın meydana gelmesi halinde, bahsi geçen oranda değişme yaşanır ve beyin bu durumu arıza şeklinde yorumlar. Bununla birlikte araçta yer alan ilgili arıza lambası yanmaya başlar.

Sensör Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araçlarda yer alan sensörlerin arızalı olup olmadığını kontrol etmek amacıyla, diyagnostik programından aktüel değerler menüsüne girerek o anki ölçülen değerleri göz önüne almak gerekir. Bunun yanı sıra diyagnostik cihazı yardımıyla senörün voltaj sinyalleri osiloskop menüsünden grafik şeklinde izleyip, ideal seviyedeki grafik verisiyle aradaki farktan arıza tespiti yapma ve tanılama işlemi anında yapılabilmektedir. Diğer taraftan bir senörde arıza olup olmadığını kontrol etmek amacıyla avometreyle bağlantı uçlarından, voltaj ve direnç ölçümleri yapılabilir. Ortaya çıkan değerler, aracın atölye el kitabında yer alan teknik verilerde belirlenmiş olan değerlere uyum sağlamalıdır. Tersi bir değer söz konusu olduğunda ise arıza var demektir.

 

Çukurova oto kiralama firması olarak her zaman en faydalı bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.